Utilizatori conectaţi

Ţi-ai uitat parola?
Solicită una nouă
Contor Accesari
Comunicat de presă - Concursul "EXPRIMĂ-TE LIBER !"

Antet CJRAE

Comunicat de presă - Concursul „EXPRIMĂ-TE LIBER!”

Miercuri, 12.04.2017, a avut loc Concursul Exprimă-te liber, etapa județeană, pentru elevii din ciclul gimnazial și liceal, la sediul CJRAE BN, Bistrița. Scopul acestui concurs a fost implicarea elevilor de gimnaziu și de liceu în pregătirea unor lucrări ingenios concepute și transmiterea unor mesaje educaționale de impact prin intermediul diferitelor tehnici de exprimare specifice art-terapiei. Tematica propusă pentru această ediție a fost: „Managementul conflictelor”. Concursul a fost organizat de consilierii școlari din cadrul CJAP: Harap Cristina - coordonator, Florea Bianca, Pavelea Tudor-Daniel și Cihărean Iulia.

Prin acest proiect consilierea se realizează în cadrul unui concurs cu public, în care rolul consilierului este preluat de către elevii participanți, care transmit mesaje pozitive, educative și originale pe o tematică de actualitate, prin tehnici de exprimare art-terapeutice, la liberă alegere. Elevii s-au exprimat liber, individual sau în grup, modalitățile de participare la concurs au fost: participare directă (participare efectivă) – 13 participanți - utilizând tehnici art-terapeutice (muzică, dans, teatru) și indirectă  - 29 participanți - utilizând tehnici art-terapeutice (desen/pictură,  compoziție literară).  La etapa județeană, organizată de CJRAE BN și CJAP BN, au participat 42 de elevi din  școli gimnaziale și licee din județ.

Elevii care au trecut de etapa județeană și au obținut  locul I la fiecare secțiune (participare directă și indirectă) vor participa la faza națională a concursului “Exprimă-te liber” la Zalău, iar câștigătorii vor fi premiați cu diplome, sume de bani, tricouri și genți inscripționate cu logo-ul concursului.

Pentru etapa județeană, rezultatele sunt următoarele:

LA NIVEL GIMNAZIAL:

Premiul I, participare directă: Ureche Adriana, Ureche Mara de la Liceul Tehnologic "Liviu Rebreanu", Maieru – secțiunea dans (profesor consilier Borș Viorica).

Premiul I, participare indirectă: Vultur Melissa de la Liceul de Arte C. Baba, Bistrița – secțiunea desen/pictură (profesor consilier Toader Anca).

Premiul I, participare indirectă: Bungărdean  Dan, Arjoca Daria, Niculae-Moldovan Cristina de la Liceul de muzică T.Jarda, Bistrița – secțiunea compoziție literară (profesor consilier Grumezea Alexandra).

LA NIVEL LICEAL:

Premiul I, participare directă: Iloaie Flavius, Neamțiu Oana, Ureche Sorina, Boșca Lenuța de la Liceul Teoretic ”Solomon Halița” Sîngeorz-Băi, secțiunea dans (profesor consilier Ureche Ana-Maria).

Premiul I, participare directă: Sărmaș Vlăduț, Homei Titus de la Liceul de muzică T.Jarda, Bistrița – secțiunea compoziție muzicală (profesor consilier Grumezea Alexandra).

Premiul I, participare directă Rus Alexandra, Croitor Valerica, Ureche Samuel, Bontas Mihai de la Liceul Tehnologic "Liviu Rebreanu", Maieru – secțiunea scenetă (profesor consilier Borș Viorica).

Premiul I, participare indirectă: Rus Diana de la Liceul Teoretic C.R. Vivu, Teaca – secțiunea compoziție literară (profesor consilier Roman Cosmina).

Premiul I, participare indirectă: Legian Nicoleta de la C.T. Infoel, Bistrița – secțiunea desen/pictură (profesor consilier Hudrea Daniela).

Juriul care a desemnat câștigătorii a fost format din: director CJRAE BN – prof. Sidor Luciana, coordonator CJAP BN – prof. Harap Cristina, director Grădinița cu Program Prelungit nr.6 Bistrița – Moldovan Liana și profesor consilier – Cihărean Iulia. Evenimentul nu putea avea loc fără implicarea profesorilor consilieri: Toader Anca, Grumezea Alexandra, Roman Cosmina, Borș Viorica, Hudrea Daniela, Florea Bianca, Harap Cristina și Pavelea Tudor-Daniel, care alături de cadrele  didactice  din școli au reușit să valorifice potențialul copiilor și  să scoată în evidență adevăratele talente. Le mulțumim.